Látnivalók Albániában
2004.11.05. 17:07
Tirana szinte az egyetlen város, ami egy magyar turistának eszébe jut Albániáról. Sajnos nem tartozik a legérdekesebbek közé, kevés látnivalója van, azok is a főutcára összpontosulnak. A főtér a Skanderbég tér, ahol az 1830-ban épült óratorony és a mellette álló Ethem Bey mecset a legrégebbi építmények. A téren, ha a mecsettöl elindulva körbesétálunk, akkor a kultúrpalota az elso épület, majd a Tirana Hotelt, Enver Hodzsa szobrának talapzatát, a Nemzeti Bank épületét és a tér névadójának, Gjergj Kastriotinak, Szkanderbégnek a szobrát láthatjuk. A tér itt kicsit leszukülve egy hosszú és széles bulvárban folytatódik, amelynek az elején a még az olaszok által épített kormányzati épületek, majd balra a Dajti szálló áll. A hídon túl van a Piramis, Enver Hodzsa egykori múzeuma, a Kongresszusi Palota, az egyetemi könyvtár és az út végén az egyetem épülete. A jobb oldalon egy park van, amelybol a régi zárt utca nyílik, a volt pártfunkcionáriusok villáival. Az út vége felé a Parlament épülete áll. Tiranában ezen kívül csak apró érdekességek vannak.
Sokkal szebb városok Albánia két múzeumvárosa, Berat - az ezerablakú város - és Gjirokasrtra - melynek házainak szürke kőcserepei adják meg egyéni báját.
Berat egy a tengerpart felé nyitott völgy végén fekszik, Tiranától délre. Olajfák között érünk be a városba, amelynek óvárosa a hegy tetején álló várban, illetve az alatt, a hegyoldalban található. A házak építészete teljesen egyedi, minden házon sok és nagy ablakok találhatók, innen a város másik neve. A várban, egy régi ortodox templomban van a leghíresebb albán ikonfesto, Onufri múzeuma, míg a vár alatt öreg mecseteket találhatunk.
Gjirokastra városa a görög határ közelében van, neve is görög eredetű. A várban fegyvergyüjteményt állítottak ki, a török korabeli szablyáktól a lelőtt amerikai kémrepülogépig. A vár belsejének hüvöse nagyon kellemes a rekkenő nyári napokon. A várból jól látszik egy obeliszk, amelyet egy kis tér vesz körül, ahonnan gyönyörű a kilátás. Magát a teret a városból nehéz megtalálni, mert egy kapualjból nyíló sikátor vezet hozzá, de érdemes keresni, mert onnan nyílik a legszebb kilátás az óvárosra. Gjirokastra nagy házait a szürke tetőről és a hatalmas kettőskapuról ismerhetők fel. Az óvárosban van Enver Hodsza szülőháza, ami jelenleg Etnográfiai múzeum.
Shkodra városa inkább közép-európai hatást mutat, itt található Rozafa vára, amelyet csak úgy lehetett felépíteni, hogy az egyik építő szép fiatal feleségét befalazták oda. Szerencsére csak félig, a jobb oldalát kint hagyták, hogy tudja nevelni a kisfiát.
Fontos városok még Vlora, a hős város, ahol Albánia függetlenségét kikiáltották 1912-ben és Durres, ahol római kori amfiteátrumot és múzeumot is találunk.
Két nagyon fontos római kori város maradványai találhatóak Albániában. Az egyik Apollónia, amely Fier közelében van, a másik Butrinti, a görög határ mentén, a Butrinti tó partján. Ez utóbbiban sokkal jobban megmaradtak a római és az azt követő korok épületei, mozaikjai. Itt érdekes túrát lehet tenni, feltérképezve egy régvolt város nyomait.
Természeti látnivalókban is gazdag Albánia. A magas hegyek kedvelője az Albán Alpokban hódolhat hegymászószenvedélyének, a tiszta hegyi tavak és a hideg gyors folyók felüdülést nyújtanak a melegben. Az Adria partja homokos, lassan mélyülő, míg a Jón tenger partja sziklás, búvárkodásra alkalmas. A barlangászok feltáratlan cseppkő barlangok után kutathatnak a hegyekben, amelyekből mindenhol friss források törnek elő. Ezek közül a legszebb a kék szem forrás, amelyből egy kis folyó búvik ki, de van olyan forrás is, amelyre vízierőművet telepítettek.
|